Кошик
219 відгуків
Ціни на кабель та провід уточнюйте!

Зараз компанія не може швидко обробляти замовлення та повідомлення, оскільки за її графіком роботи сьогодні вихідний. Вашу заявку буде оброблено найближчим робочим днем.

ст.м. Голосеевская, ул. М. Стельмаха 6А, Київ, Україна
Додати відгук
ТОВ "ЕЛЕТЕХ" Електротехнічне обладнання оптом та в роздріб
+380 (50) 291-63-40
+380 (68) 337-60-66

Вимикаюча здатність автоматичного вимикача і характеристика спрацьовування.

Вимикаюча здатність автоматичного вимикача і характеристика спрацьовування.

Як відомо, краще попередити небезпечну ситуацію, ніж потім боротися з її наслідками. Це вірно щодо вибору захисних апаратів, бо кваліфікований підбір автоматичних вимикачів та іншої автоматики запобігає короткому замиканню, загоряння і як наслідок псування кабельних ліній і майна(приладів), і т. п. В цій статті поговоримо, як вибрати автоматичний вимикач, враховуючи його відключає здатність і характеристику миттєвого спрацьовування.

Вимикаюча здатність автомата – максимальний струм, який автоматичний вимикач здатний відключити і залишитися працездатним.

   За типом відключаючої здатності автомати бувають: 4,5 кА, 6кА, 10кА. При виборі апарату по даному параметру слід дотримуватися Правил установки електроустаткування. Адже, якщо вимикаюча здатність автомата буде нижче встановленої ГОСТом або ПУЕ величини, то при аварії він не спрацює, не захистить лінію, на якій даний апарат встановлений і вийде з ладу із-за великого струму короткого замикання.

                

 

Для запобігання такого випадку ще на початковому етапі проектування установки захисної апаратури важливо розрахувати струми короткого замикання, які можуть виникнути. Виходячи з цих параметрів потрібно підбирати захисну апаратуру за граничної відключаючої здатності, а також спираючись на ПУЕ та Дсту.

Так, наприклад, в Україні немає чітких вимог по цьому параметру, а є лише умова, що апарати захисту повинні відповідати максимальному значенню струму КЗ на початку ділянки електричної мережі, яка захищається (п. 3.1.3 ПУЕ України, 2010 р.).

Відповідно до Держстандарту РФ вимикаюча здатність автоматичного вимикача повинна бути не нижче 3 кА на номінальні струми до 25 А., 6кА - на номінальні струми до 63А, 10кА – на номінальні струми до 125 А. (п. 6.5.9 Р51732-2001).

За європейськими стандартами, для захисту побутових електричних мереж використовують автомати з відключаючої здатністю не менше 6кА. Згідно одному інформаційному джерелу, в сучасних житлових приміщеннях, громадських місцях опір ліній може досягати 0,04 Ома, а це може призвести до КЗ до 5,5 кА.

Підводячи короткий підсумок, маємо:

  • Автоматичні вимикачі 4.5 кА (4500А) (в країнах ЄС не використовують) застосовують для захисту ліній житлового фонду на номінальні струми до 25А.
  • Апарати 6кА (6000А) широко використовують для захисту побутових і громадських ліній на номінальні струми до 63А.
  • Автомати 10кА (10000А) використовують в основному в промисловості, на струми до 125А.

Також слід розібратися з характеристикою спрацьовування автоматичного вимикача. Це швидкість розмикання ланцюга за рахунок спрацювання розчіплювачів автоматичного вимикача з-за перевищення номінальних значень сили струму. При правильному підборі час-струмової характеристики досягається:

  • захист від перевантаження (спрацьовує тепловий розчіплювач);
  • захист від КЗ (спрацьовує електромагнітний розчіплювач);
  • мінімалізіруєтся кількість помилкових спрацьовувань апарату.

По струму миттєвого розчеплення виділяють три основних типи автоматів:

  • Тип В – спрацьовує при величині струму від 3 до 5 значень від номінального і використовуються для захисту ланцюга з активним навантаженням, тобто де немає великих пускових струмів. Це можуть бути лампи розжарювання в житлових приміщеннях, обігрівачі.
  • Тип З – спрацьовує при величині струму від 5 до 10 значень від номінального та застосовуються для захисту ланцюга з помірним або підвищеним пусковим струмом, наприклад, групи ламп, розеткові групи, кондиціонери, холодильники.
  • Тип D – спрацьовує при перевищенні струму від 10 до 20 значень від номінального і використовується для захисту електричних ліній з високим пусковим струмом (двигуни, верстати). Такого типу апарати встановлюють у промислових приміщеннях.

Це добре ілюструють графічні зображення з каталогу продукції Hager.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner